sobota, 17 stycznia 2015

Przepis na mydło: "Australia"

Mydła jednokolorowe już były - teraz cza na zabawę w kolory! Będą algi, glinki i olejek nadający lekką nutę zapachową. Wszystko w zgodzie z naturą – żadnych sztucznych barwników. Zapraszam do zabawy!

Co potrzeba:

500g oliwy z oliwek Pomace
200g oleju kokosowego
100g oleju palmowego rafinowanego
10g wosku pszczelego (żółtego lub białego – bez znaczenia, ponieważ algi zdominują i tak barwę mydła – dodajemy w celach konserwacji mydła)
108g wodorotlenku sodu NaOH
308g wody demineralizowanej
4 łyżeczki alg morskich
4 łyżeczki glinki różowej
4 łyżeczki glinki białej
10-20 kropli olejku eterycznego eukaliptusowego

Z podanych proporcji uzyskamy odpowiednią ilość masy do użycia silikonowej keksówki. Zastosowany nadmiar tłuszczu w przepisie to 10%.

Jak przygotować?

Dokładne wskazówki jak przygotować bazową masę mydlaną znajdziecie w zakładce Jak zrobić mydło. Ja pominę ten pierwszy etap i przejdę do barwienia i wzbogacenia naszego mydła. Pamiętajmy, że nasza baza mydlana powinna być nieco bardziej luźna i lejąca, niż w przypadku kiedy nie chcemy z nią dodatkowo pracować, wykonując jakiś wzorek. Lepiej jej za bardzo nie mieszać, aby nie zgęstniała zbyt szybko.

Potrzebujemy naszą masę podzielić na 4 części. Do tego celu przygotowujemy dodatkowo 2 czyste pojemniki np. słoiki. Do każdego z nich wlewamy równe części masy, tak, aby w garnku pozostało jej więcej. To będzie nasza baza, do której wsypujemy 4 łyżeczki alg morskich oraz wkrapiamy olejek eukaliptusowy (w zależności od naszych upodobań zapachowych może to być 10 kropli lub więcej) i mieszamy. Do pierwszego słoika z masą dodajemy glinkę różową, do drugiego – białą, mieszając na gładką i jednolitą masę.

Teraz zabieramy się do sedna sprawy. Masę algową, która jest naszą bazą wlewamy do formy w całości. Następnie przelewamy masę z glinką różową oraz glinką białą. Patyczkiem do ciasta zanurzonym w masie mydlanej wykonujemy dowolne ruchy tak, aby wszystkie kolory się nieco przemieszały. Wszystko zależy od nas, niech nasza fantazja nas poniesie! J

Moja fantazja poniosła mnie aż do Australii….:)





 Kilka słów o właściwościach tej kosteczki:

Połączenie alg i glinek dało wspaniałe i uniwersalne właściwości. Przede wszystkim dzięki bogactwu alg, które zawierają liczne związki czynne, takie jak: witaminy z grupy B (regenerują naskórek), beta-karoten, witaminy C i E (mają działanie przeciwutleniające, uszczelniające ściany naczyń krwionośnych i poprawiające wygląd skóry), minerały (regulują czynność skóry), aminokwasy egzogenne (wpływają korzystnie na nawilżanie skóry), białko aosaina oraz polifenole (opóźniają proces starzenia się skóry), węglowodany (regulują pracę gruczołów łojowych), karagen, kwas hialuronowy i siarczan chondroityny (silnie nawilżają skórę), nienasycone kwasy tłuszczowe (działają korzystnie na barierę lipidową skóry). W kosmetykach z algami ważne jest opóźnianie procesu starzenia się skóry, ale również jej regeneracja. Wspaniale oczyszczają skórę łojotokową i trądzikową. Inne działanie tych glonów polega na rewitalizacji skóry poprzez aktywację syntezy kolagenu oraz na redukcji cellulitu w wyniku pobudzania przemiany materii w tkance tłuszczowej. Poza tym algi działają korzystnie nie tylko na skórę, ale i na włosy, dlatego coraz częściej są składnikiem odżywek i kosmetyków przeznaczonych do ich pielęgnacji.

Glinki biała i różowa swoje właściwości zawdzięczają dużej zawartości krzemianu glinu (działanie ściągające), mikroelementów takich jak krzem, wapń, magnez, żelazo, potas, sód oraz soli mineralnych (działanie odżywcze i regenerujące). Systematycznie stosowane uszczelniają naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu ora reguluję gospodarkę sebum.

Zachęcam Was do przygotowania takiego mydełka samemu. A jeśli chcecie pominąć etap przygotowania i cieszyć się już gotowym produktem, zapraszam Was do mojego sklepiku na DaWanda!


Cudownego weekendu! J

12 komentarzy:

  1. Masz taką keksówkę ze szklanym dnem? Chciałam ostatnio w coś takiego zainwestować, ale nie robiłam jeszcze nigdy samodzielnie mydeł i nie wiedziałam, czy się nada ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje keksówki są sylikonowe. Polecam na początek zbytnio nie inwestować sprzęt, żeby przekonać się, czy ta "zabawa" Ci się spodoba :).

      Usuń
    2. Tak. Masz rację. Pomyślałam, że taka forma ze szklanym dnem i odczepianymi ściankami byłaby idealna do tworzenia mydełek, ale rzeczywiście była dość droga ;) Jej koszt przekroczyłby koszt składników samego mydła. Poeksperymentuję na początek z tym, co mam.

      Usuń
  2. Witam! Zrobiłam z tego przepisu mydełko dwukolorowe ze spiruliną. Zastanawiam się tylko jaki jest optymalny czas leżakowania mydła? Kiedy można zacząć używać? 3-4 tyg?

    OdpowiedzUsuń
  3. Super! :) Optymalnie 4-5 tyg, im dłużej tym lepiej. Jeśli będziesz chciała użyć mydeł szybciej, polecam sprawdzić PH papierkiem lakmusowym.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mydło po 5 tygodniach jest super! Dobrze się pieni i nawilża skórę :) przepis jest bardzo dobry, muszę zrobić następne. Dzięki za inspirację :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Zrobiłam 2 mydło z tego przepisu, ale nie dodałam olejów eterycznych. Używałam oleju palmowego nierafinowanego, także część ze spiruliną zielona pozostała pomarańczowa. Tak wygląda pierwsze mydło. Drugie ma prawie 3 tyg. a zrobiło się jasne, część bez spiruliny nie jest pomarańczowa a dużo jaśniejsza, w sumie część algowa też ma kolor zielony ale inny odcień. Do zrobienia zostały użyte te same oleje. Czy możliwe jest że brak olejków eterycznych spowodował zmiany koloru podczas dojrzewania mydła?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo możliwe, że powodem takiego efektu końcowego jest brak olejku eterycznego w Twoim drugim przepisie. Olejki też barwią mydło.

      Usuń
    2. Tak właśnie myślę, ale mydło ma już 3 tygodnie i 2 dni i już ma super ph między 7-8 i pieni się extra, skóra jest delikatna! Super jest ten przepis! Gratuluję :)

      Usuń
  6. Bardzo fajny pomysł! Martwię się tylko czy dostanę wszystkie surowce.

    OdpowiedzUsuń