Jak zrobić krem?



Samodzielne przygotowanie kremu w warunkach domowych nie jest trudne. Wymaga trochę cierpliwości, czystych, wysterylizowanych alkoholem narzędzi i pilnowania w gruncie rzeczy prostej instrukcji. Należy starannie wymieszać składniki, dodawać je w odpowiedniej kolejności, aby krem się udał i osiągnął prawidłową konsystencję.

Krem można stworzyć całkowicie od podstaw lub wykorzystać gotowe naturalne bazy kremowe dostępne w odpowiednich sklepach internetowych. Dzięki gotowym naturalnym i niekonserwowanym bazom kremowym oraz wybranym składnikom aktywnym, można skomponować własny krem. Ten sposób jest szybszy i gwarantuje nam w 100%, że nasz produkt finalny będzie udany. Jeśli natomiast zdecydujemy się na przygotowanie kremu od podstaw, przeczytajmy najpierw trochę o tej czynności w teorii.

Jak zrobić krem od podstaw?

faza wodna + faza tłuszczowa + emulgator = krem

Do produkcji kremu potrzebujemy fazę wodną (woda demineralizowana lub hydrolat kwiatowy, czy ziołowy, wywar z ziół, kwiatów, gliceryna – w zależności od upodobań). Faza tłuszczowa to oleje, masła, olejki eteryczne, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (np. witamina E i A). Aby obie fazy mogły się połączyć, potrzebny jest emulgator. Krem formuje się w procesie stopniowej emulgacji fazy tłuszczowej w fazie wodnej. Na rynku dostępne są naturalne roślinne emulgatory i nie ma tu konieczności dodawania chemicznych. Popularnym i najprostszym emulgatorem jest np. wosk pszczeli.

Przykładowe proporcje do przygotowania kremu (ok 50 ml):

5 łyżeczek wybranych olejków
10 łyżeczek wybranych płynów
2 łyżeczki emulgatora
1 łyżeczka alkoholu (można pominąć)

Wybór składników zależy od nas i potrzeb naszej skóry. Jeśli chcemy uzyskać cięższy krem na noc, użyjmy gęstszych maseł i olejów. Jeśli krem ma być lżejszy, wybierzmy delikatną bazę tłuszczową (np. olej migdałowy, czy z pestek winogron). 

Sposób przygotowania:

Przygotowywanie takiego kremu zaczynamy od rozpuszczenia olejów w kąpieli wodnej razem z emulgatorem, następnie mieszankę studzimy do temperatury pokojowej i dolewamy do niej fazę wodną również w temperaturze pokojowej (bardzo ważne w produkcji kremu jest to, aby obie fazy miały zbliżoną temperaturę). Koniecznie w tej kolejności (woda do tłuszczu)! Wszystko to mieszamy łyżeczką, aż uzyskamy konsystencję kremu. 

Można więc pokusić się o próbę stworzenia swojej własnej bazy kremowej lub kupić gotową. Następnym krokiem jest jej wzbogacenie.

Do naszej bazy kremowej możemy dodać składniki czynne, które są odpowiednie dla naszej skóry. Tu wybór jest ogromny. Do najpopularniejszych należą ekstrakty roślinne, glinki, witaminy (A, E, C), żel hialuronowy, mocznik czy kolagen. Zanim zamówimy sobie produkty, na podstawie których będziemy przygotowywać kremy, najlepiej wcześniej zapoznać się z ich właściwościami. Na stronach sklepów internetowych z produktami kosmetycznymi umieszczone są zawsze opisy właściwości każdego składnika. Gotowy produkt możemy przełożyć do wysterylizowanego alkoholem pojemniczka. 

Takie domowe kremy nie zawierają żadnych konserwantów, dlatego ich termin przydatności wynosi 3-4 tygodnie. Powinny być przechowywane w lodówce. Jeśli chcemy przedłużyć żywot domowego kremu, możemy dodać ekologiczne konserwanty (również dostępne w internetowych sklepach z produktami kosmetycznymi) lub alkohol. Wówczas krem będziemy mogli stosować nawet kilka miesięcy.

Jeśli chodzi o listę sklepów internetowych, które proponują nam bogaty wybór składników do produkcji domowych kosmetyków, podsyłam kilka namiarów:



Znajdziecie tam wszystko, co będziecie mogli wykorzystać w Waszym domowym SPA.

1 komentarz:

  1. Przydatna wiedza. Zwłaszcza ta o naturalnym emulgatorze, bo wszędzie w bazach do kremów jakieś dziwne składniki, nawet w tych niby eko. Dzięki !

    OdpowiedzUsuń